Český horský pes
Český horský pes
Původ: Od roku 1977 se formující plemeno, které má být ,,secialistou" na podmínky v českých horách, Jako základ byli použiti slovenští čuvači a z Kanady dovezení alaskani, což jsou kříženci nejrůznějších plemen, šlechtění po mnoho generací pouze na maximální výkon ve spřežení.
Popis: Velký dlouhosrstý strakatý pes. Hlava s širokou mozkovnou, pozvolným stopem a s ne příliš hlubokou čenichovou partií, která je jen o málo kratší než lebeční. Oči středně velké, oválné, hnědé, mírného výrazu. Uši vysoko a zeširoka nasazené, trojúhelníkové, převislé. Krk středně dlouhý, poměrně silný, dobře osvalený bez laloku. Tělo mírně obdélníkového formátu, s pevným rovným hřbetem, dlouhým hrudníkem, dosahujícím k loktům, a mírně vztaženým břichem. Končetiny delší, rovné, silné. Ocas nasazený v linii zádě, dosahující k hleznům, bohatě osrstěný. Srst delší (okolo 1O cm), rovná, tvrdší a hustá, krátká jen na hlavě a na předních stranách končetin.
Charakteristika: Silný, odolný, sportovní pes, schopný pracovat velmi dlouho a neúnavně a za extrémních klimatických podmínek. Přátelský k lidem, snášenlivý ke psům i ostatním domácím zvířatům. Učenlivý a dobře ovladatelný.
Zvláštní nároky: Měl by být celoročně ubytován venku, pro držení ve městech se nehodí.
Užití: Používá se jako saňový, ale i ovčácký a záchránářský pes. Vídán bývá i na soutěžích agility.
Výskyt: Ročně je u nás odchováno několik desítek jedinců.